inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Cinsel Danışmanlık

cinsel psikolojik danışmanlık

Günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesinin ana başlığını cinsel konular oluşturmaktadır. Sorunların birçoğu cinsel uyumsuzluktan kaynaklanabilmektedir. Birçok çiftin rahatsızlık, enerji kaybı ya da zamansızlık gibi sebeplerden dolayı düzenli bir beraberlik yaşayamadığı gözlenmektedir. Çiftler için zamanla bir rutin haline gelen bu duruma karşı Cinsel danışmanlık hizmeti alınabilir. Çiftlerin bu durumlardan rahatsız olması, duygusal ve davranışsal olarak da çeşitli sıkıntılara yol açabilecektir. Türk toplumumun bazı kesimlerince cinsellik konusunun konuşulması ya da danışılması ayıp olarak algılansa ve yasaklarla altı çizilmeye çalışılsa da çiftler arasında en tabi duygu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple cinsel konularda alınacak terapiler ile ilgili olumsuz düşünceler de bazı toplumlarda yaygın olduğu gözlemlenmektedir. Cinsel konular ile ilgili eksik ya da hatalı bilgilerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Cinsel Terapide Neler Yapılıyor?

Cinsel terapide neler yapılıyor? Sorusu danışanların en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Cinsel danışmanlık hizmetine başlarken öncelikle sorun öyküsü hakkında detaylı bilgi alınmaktadır. Sorunların kökeni psikolojik olabileceği gibi fiziksel de olabilir. Çift ile birlikte başlanılan bu yolda danışmanınız terapi hedeflerini ortaya koyabilecektir. Sorunun pek çok kaynağı olabilir. Partnerler arasında uyumsuzluk olabileceği gibi fiziksel problemler, ilişki problemleri ya da kültürel özellikler bireyleri birbirinden uzaklaştırıyor olabilir. Bölgelerin anatomisi, edinilmiş olan yanlış ya da eksik bilgilerin düzeltilmesi çalışmaları terapi esnasında yapılır. Kişilerin cinsel hayatlarını hareketlendirecek, onları doyuma ulaştıracak evrede aşk oyunları da tavsiye edilmektedir.

Cinsel Danışmanlık Çalışma Alanları Nelerdir?

Çiftler arasında var olan ilişkinin heyecanının maksimum seviyede kalması oldukça önemlidir. Fiziksel ve duygusal olarak çiftlerin birbirine yaklaşımının bir yönü de cinsel yolla olur. Cinsel arzular insanlar için bir ihtiyaç olmasının yanı sıra iki bireyi birbirine bağlayan önemli bir güçtür. Zamanın kısıtlı olması, çocuk yapmak için cinselliği bir araç olarak görmek, erken boşalma ya da orgazma dair fiziksel sorunlar cinsel yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Cinsel danışmanlık çalışma alanları;

  • Cinsel soğukluk
  • Cinsel isteksizlik
  • Cinsel tiksinti bozukluğu
  • Vajinusmus
  • Seks ve mastürbasyon bağımlılığı
  • Cinsel kimlik bozukluğu
  • Sertleşme bozukluğu
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Erken ya da geç boşalma
  • Orgazm sorunları olabilmektedir.

 

Cinsel Terapi ile Ne Kadar Sürede Sonuca Ulaşılır?

Cinsel terapi seansları ile beraber cinsel danışmanlık süreci başarı oranları yüksek bir seyir içinde ilerler. Seans uzunluğu, başarı oranı bireylerin durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişmektedir. Ağrılı cinsel birleşme ya da vajinusmus gibi durumların görülmesi halinde terapi süreci daha kısa olmakta ve sonuca hızlı bir şekilde erişmek de mümkün olmaktadır. Fakat çiftler cinsel ilişkiye dair sorunları için bizlere başvurduğunda sorunun sebebi bazen ilişki kaynaklı olabilmektedir. Bu sebeple cinsel terapi öncesinde ilk olarak çiftin arasındaki ilişki çalışılmalıdır.