inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

YETERSİZ AYNALANMA

Yetersiz Aynalanma ; Psikoloji kuramcılarından Kohut’un “Kendilik Psikolojisi” kuramında bahsettiği aynalanma çeşitlerinden birisidir. Aynalanma ; karşı taraftan var olduğunu hissetme, görülme, beğenilme, takdir edilme, anlaşıldığına yönelik geri bildirimler almasıdır. Yetersiz aynalanma : beklenenin altında yapılan bir aynalanma türüdür. “Çok güzelim değil mi” diye soran bir kız çocuğuna “Eh, işte idare eder.” Diye karşılık verilmesi örneklerden biridir.
Bebek ebeveyni tarafından yeteri kadar aynalandığında sağlıklı bir kimlik gelişimi oluşturur. Annenin çocuğa yaklaşımı, onunla kurduğu bağ, bebeğin gereksinimlerini doğru algılayıp, uygun tepkiler vermesi önemlidir. Annenin bir ayna görevi görmesi gerekir. Çünkü çocuk annenin gözünden dünyayı algılar. Anne dünyayı nasıl görüyorsa çocuk da aynı şekilde görür. Depresif bir annede enerjik bir çocuk bekleyemeyiz. Anne ne kadar yaşam sevinciyle doluysa, pozitif ve aktifse çocuk da en az onun kadar keyifli olacaktır. Bebek bu aynalanma ihtiyacının önce annesi tarafından karşılanmasını bekler. Eğer anne tarafından aynalanma yeteri kadar yapılmazsa çocuk ihtiyacını karşılayabilmek için b planı olarak babasına başvurur.

Babayı Sığınacak Liman Görmek

Babasını sığınacak bir liman olarak görüp ondan bu desteği beklemektedir. “Benim babam kadar harika bir adam yok!” bunu söyleyen çocuk babasının mükemmelliğiyle var olmaktadır. Kendisini babasının bir uzantısı olarakfv görür ve böyle mükemmel bir babaya sahip olduğu için dolaylı olarak kendisi de mükemmel bir çocuk olmuş olur. Babasının çatısının altına girer, kimlik gelişimini geliştirir. Ama baba da eğer çocuğu görmezse, yeteri kadar desteklemezse ve değerli hissetmezse; çocuğun hayatta kalabilmesi için bu duygusunu bir şekilde telafi etmesi gerekir. Bu sebeple c planı olan bir dış güce sığınma ihtiyacı hisseder.

Körü Körüne Bağlanmak

Günümüzde çok sık karşılaştığımız ve var olduğumuz günden bu yana süregelen çeşitli fikirler, gruplar, örgütler ve liderler bulunmaktadır. İşte bu kişilerin ve grupların söylediklerine körü körüne bağlanmak, her söylediğini sorgulamadan düşünmeden tartmadan yerine getirmek bize bu kişilerde yetersiz aynalanma olabileceğini gösterir. Anne ve babası tarafından yeteri kadar görülmemiş çocuk mensup olduğu grup tarafından görülmeye ve değerli hissetme ihtiyacı vardır; burası sığındığı yeni bir çatıdır onun için. Yeri geldiğinde kendi canına kıyacak kadar adamıştır kendini. Çünkü Onların gözünde değerli olabilmek için her şeye hazırdır. İyi veya kötü bir şekilde anılacaktır ön plana çıkacaktır . Var olduğunu hissedecektir. Yapmak istemediğini yapsa da amacı onların gözünde görülüp, ihtiyacını bir şekilde gidermek olacaktır.
Eğer kendinizi değerli hissetmiyor, ötekinin verdiği değer kadar değerinizi biçiyorsanız, başkasının gözünde iyi bir yerlerde görülme ihtiyacınız varsa ve sırf öteki istedi diye yapmak istemediğiniz bir eylemi yapmak zorunda hissediyorsanız; bunu değiştirmek sizin elinizde! Bir psikolog desteği alarak hayat kalitenizi arttırabilirsiniz..

Psikolojik Danışman Nurcan AKDENİZ