inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Yeme Bozuklukları Nelerdir? Sebepleri ve Belirtileri

Yeme bozuklukları, bireylerin sağlığını ve duygularını olumsuz yönde etkileyen ciddi durumlardır. Anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza olarak görülen yeme bozukluğu; bireylerin kilosuna, vücut şekline ve yiyeceğine çok fazla odaklanması sonucunda meydana gelir. Bireyler yeme bozukluklarıyla mücadele ederken vücutlarına ihtiyacı olan besinleri alamayabilirler. Bu durum da kalp ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açabilir.

Yeme Bozukluklarının Belirtileri

Yeme bozukluğunun belirtileri türlerine göre farklılık gösterebilir. Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu, ruminasyon bozukluğu ve kısıtlayıcı gıda alım bozukluğu gibi çeşitleri vardır. Genç ve genç erişkin döneminde sıklıkla görülen yeme bozukluklarının komplikasyonları tedavi edilebilmektedir.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza, yoğun kilo alma korkusu taşıyan bireylerde görülmektedir. Çarpık bir ağırlık ve şekil algısı sonucunda bireylerin yaşamını ciddi derecede tehdit eden Anoreksiya Nervoxa, düşük vücut ağırlığını da beraberinde getirmektedir. Bireyler, kilosunu ve vücudunun şeklini sürekli kontrol etmektedir. Ayrıca, kalori alımlarını sınırlandırmak, aşırı egzersiz yapmak ve yemek yedikten sonra istifra etmek gibi davranışlarda gözlemlenmektedir. Bu tür yeme bozukluğu ciddi sağlık sorunları ve açlıktan ölme riski taşımaktadır.

Bulimia Nervoza

Bulimia Nervoza yeme bozukluğunda birey, günlük hayatında yemek yemesini kısıtlamaktadır. Daha sonra ise strese veya açlığa bağlı ataklar geçirerek aşırı yemek yemektedir. Aşırı yemek yeme ataklarında kısa süre içerisinde çok miktarda yemek yemeye çalışılır. Bunun sonucunda suçluluk, utanç ve kilo alma korkusu ile birey kendisini istifra etmeye zorlayabilir ya da aşırı egzersiz yapabilir. Bulimia Nervoza yeme bozukluğu ile mücadele eden bireyler normal kilolarda olabilir. Ek olarak birey, onun için ideal kiloda olmadığı için kendisini sert bir şekilde yargılamaktadır.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkınırcasına yeme bozukluğu, düzenli olarak aşırı yemek yemekte olan bireylerde görülmektedir. Yemeği üzerinde kontrol eksikliği hisseden ve acıkmasa bile hızlı ve aşırı besin tüketen bireyler, doyma hissini kaybedebilir. Tıkınırcasına yeme bozukluğu ile mücadele eden bu bireyler, aşırı yemek yedikten sonra kilo ala korkusu ile suçluluk, tiksinti ve utanç gibi duyguları yoğun yaşayabilir. Ancak, aşırı egzersiz veya istifra etme davranışı göstermezler. Suçluluk ve utanç gibi duygular bireyleri yalnız yemek yemeye neden olabilmektedir. Yeni bir yeme bozukluğu olan tıkınırcasına yeme bozukluğu en az haftada bir kere gerçekleşmektedir. Ek olarak, bu yeme bozukluğu ile mücadele eden bireyler normal kilolu ya da obez olabilmektelerdir.

Kısıtlayıcı Gıda Alım Bozukluğu

Kısıtlayıcı gıda alım bozukluğunda bireyler belirli renk, doku, koku ve tat gibi duyusal özelliklere sahip yemeklerden kaçınmaktadırlar. Diğer yeme bozuklukları ile mücadele eden bireyler kilo alma korkusu ile yemeklerden kaçınsalar da Kısıtlayıcı gıda alım bozukluğunda ise bireyler yemek yerken boğulma endişesi taşımaktadırlar. Genellikle çocukluk çağında görülen Kısıtlayıcı Gıda Alım Bozukluğu pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Yeme Bozukluklarının Nedenleri

Yeme bozukluklarının sebepleri sağlık uzmanları tarafından hâlâ incelenmektedir. Çeşitli zihinsel hastalıkların sebep olabileceği düşünülmektedir. Yeme bozukluklarının başlıca sebepleri şunları içerir:

  • Genetik faktörler: Bazı bireyler yeme bozukluklarını geliştirmeye yatkın olan genler taşımaktadır. Beyin kimyasallarının fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu çeşitli yeme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.
  • Psikolojik faktörler: Bireylerde düşük benlik saygısı, mükemmeliyetçiliği, dürtüsel davranışları ve sorunlu ilişkileri yeme bozukluklarına yol açtığı gözlenmiştir.

Yeme bozukluklarının semptomları ve belirtileri erken tedavi edilmesi bireyler için çok önemlidir. Depresyon, anksiyete ve madde bağımlılığı gibi çeşitli ruhsal rahatsızlıklara neden olan yeme bozuklukları, uzun sürdüğü takdirde yaşamı ciddi derecede tehdit etmektedir. Pendik Psikolog randevuları alarak uzman ruh sağlığı uzmanlarından yeme bozuklukları ile ilgili profesyonel yardım isteyebilirsiniz.