inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Yaz Tatili İçin Ebeveynlere Öneriler

YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER

Yine biten bir okul döneminin ardından çocuklar, derslerdeki başarısını gösteren karnelerini aldılar ve uzun bir yaz tatili dönemi başladı. Öncelikle şunun ayrımına varmak gerekir ki çocuklar karnedeki notlardan ibaret değil, bunun böyle olmadığını çocuğunuza da hissettirin. Mesela şu şekilde ifade edebilirsiniz:” Notlar değişkendirler, bazen iyi bazen kötü olabilir, biz seni sen olduğun için seviyoruz notların bunu değiştirecek bir etken değil.” Notlarla ilgili yorumlama yaparken, iyi olan hiçbir notu es geçmeden onlara yönelik olumlu şeyler söyleyip sonra düşük notlar için beraber neler yapılabilir bunları konuşup planlamalar yapılabilir. Başarılı olunamayabilir, bazen çocuklar çalışsa da yapamayabilir, bunun birçok sebebi olabilir, bunların sebebini çocukların bulmasını beklemekten ziyade ebeveyn burada neler yapabilir ona odaklanmalıdır. Gerekirse bununla ilgili bir uzman psikolog yardımı alınabilir. Karne nasıl olursa olsun her çocuk bu yorucu eğitim öğretim yılının sonunda küçük bir ödüllendirmeyi hak eder. Çocuğunuza küçük bir karne sürprizi yapabilirsiniz.
Yaz tatili uzun bir dönem çocuklar bu süreçte büyümeye, gelişmeye ve öğrenmeye devam ediyor. Bu sebeple zamanın nasıl geçireceğini planlamak önemli.

Peki Neler Yapılabilir?

Önümüzde neredeyse üç aylık bir zaman dilimi var, bu zaman diliminde önceliğimiz dinlenmek olacaktır. Havalar sıcak, gündüzler uzun ve sabah erkenden kalkıp gidilecek okul da yok, sabırla beklenilen tatilde neredeyse tüm zaman çocukların diyebiliriz. Tüm zamanın çocuklara kalması ebeveynleri biraz endişelendirebilir çünkü ister istemez ekran süreçleri uzayacaktır. Okul zamanına göre bu sürede biraz esneklikler olabilir bu normal ama bu zamanlar beraber planlanabilir. Ekran süresinin yanı sıra ekranda maruz kalınanların içeriklerine de dikkat etmekte fayda var. Bununla ilgili çocuğunuzla iletişim ve etkileşiminizi arttırması adına çocuğunuzun oynadığı oyunları beraber de oynayabilirsiniz. Uzun süre ekrana maruz kalan çocuklar dikkatini odaklamada zorlanabilir ,yazın bu durum problem olarak algılanmayabilir ama okul döneminde aşılması daha zor bir hal alabilir. Tatilin sonuna doğru okul sürecine adapte olmalarını kolaylaştırmak adına ekran sürelerinde yeniden planlamalar yapılabilir. Ayrıca ekran süresini azaltmak ve dikkatini geliştirmek için satranç, Bil Bakalım Kim, Make and Break ve domino gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Bir de hazır dersler yokken çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz, onun yaşına uygun bir kitap seçip günlük sayfa sayısı belirleyerek minik ulaşılabilir hedeflerle (kendi beklentinize göre değil çocuğunuzun yapabileceğine göre hedefler) başlayabilirsiniz. Hedeflerin ulaşılabilir olması önemli çünkü bu çocuğunuzun motivasyonunu ve kendine olan güvenini arttıracaktır.

Tatilde Çocukların İhtiyaçlarını Karşılayacak Aktiviteler

Okulların kapanmasıyla çocukların sosyalleştiği ve enerjilerini atabilecekleri bir alan da kapanmış oldu aslında. Tatilde de çocukların bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılayacak aktiviteler planlanabilir. Özellikle uzun süre evde kalmak daha fazla hareketsizliğe sebep olacaktır gelişim çağında olan çocukları bu hareketsizlik olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer bahçeniz varsa, sokağınız müsaitse çocuğunuz dışarı çıkıp arkadaşlarıyla bol bol oynayabilir. Sokak oyunları çocukların sosyal ilişki kurmasını, ortama uyum sağlama kapasitesini geliştirir ve psikolojik gelişimini olumlu etkiler. Ama böyle bir imkanımız yok diyorsanız daha aktif olabilecekleri sevdikleri etkinliklere veya spor faaliyetlerine yönlendirilebilirsiniz. Bu konuda belediyelerin çocukların yazı değerlendirmelerine yönelik güzel aktiviteleri var buraları takip edip fikir edinebilirsiniz.
Elbette bunlara dikkat etmek, çocuğunuzla iletişim kurmak ve yaz tatilini planlamak bazen daha kolay bazen de zor olacaktır ama unutmayın ki hayat da bu bazenler arasında geçen dengedir. Çocuklar sürekli mutlu edilmesi veya eğlendirilmesi gereken varlıklar değildir. Zaman zaman sıkılabilir bu gayet normal bununla başa çıkabilmeyi de öğrenmesi gerekiyor. Umarım tüm çocuklar için verimli bir o kadar da keyifli geçen bir yaz tatili olur. İyi tatiller dilerim.

Psikolog Nagihan Ayhan