inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Toksik İlişki

toksik ilişki
  • İlişkimizde hep onun istediği oluyor.
  • Durmadan beni eleştiriyor, her yaptığıma kusur buluyor.
  • Onu hep mutlu etmeye çalışıyorum ama bir türlü memnun olmuyor.
  • Kendimi onun yanında değersiz hissediyorum.
  • Evde tartışmasız günümüz geçmiyor ama dışarda arkadaşlarının yanında bana çok iyi davranıyor.

Eğer siz de ilişkinizden bahsederken bu cümleleri sık kullanıyorsanız ve ne yapacağınızı bilemez haldeyseniz dikkat edin partneriniz tarafından manipüle ediliyor olabilirsiniz!

Peki Manipüle Edilmek Ne Demek?

Toplum arasında bilindiği tabirle algı yönetimidir. Kişinin diğer insanları kendi istekleri, kendi doğruları çerçevesinde; karşı tarafın duygularını ve zaaf noktalarını da kullanarak değiştirmeye çalışmasıdır.
Sınırın olmadığı, içiçe geçmiş yaşantının oluştuğu, sadece tek tarafın isteklerinin gerçekleştiği ve bir tarafın diğer tarafa hakimiyet kurduğu sağlıksız bir ilişkidir.
Kişi genellikle bunun farkına varamaz, çünkü karşı taraf bunu iyilik ve destek olarak gösterdiği için minnettar hisseder. Partneri onun için elinden gelen her şeyi yaptığını, ona destek olduğunu, her zorlukta yanında bulunduğunu belirterek asıl problemin kendisinde olduğunu tam bir inançla empoze ederek karşı tarafı mağdur eder.

Kimler Manipüle Eder?

Bir birey bebekliğinde yeteri kadar ilgi ve sevgi görmediyse yetişkin olduğunda bu yetersizlik ve değersizlik duygusunu bertaraf edebilmek için ilişki kurduğu kişilere karşı kendini üstün gösterebilir. Onları değersiz hissettirebilir. Kendi yetersizliğini karşı tarafa atarak onun üzerinden prim yapabilir. Bu kişiler ilişkilerinde karşıdaki kişiyi ihtiyaçlarını gideren bir nesne olarak görerek duygusal anlamda herhangi bir bağlılık hissetmezler.

  • Partnerinin çalışmasını istemez, ekonomik bağımsızlığını engeller.
  • Hayatının merkezine kendisini koymasını ister.
  • Sosyal çevresini kısıtlar, etrafındaki insanları böylece yavaş yavaş uzaklaştırır.

Ve hedefe ulaşılmıştır !

Onun her istediğini yapmak zorunda kalan, kendi isteklerini dile getiremeyen, etrafında kimsesi ve ekonomik bağımsızlığı olmayan kişi böylece partnerine bağımlı hale gelmiş olur. Artık partnerini terk etme ihtimali söz konusu değildir. Partneri böylece kendini daima güçlü, başarılı ve kusursuz biri olarak hisseder.
Eğer siz de aynı şeyleri yaşıyorsanız ve bunu değiştirmek istiyorsanız ilişkinizi gözden geçirmek için profesyonel bir psikolojik destek alabilirsiniz.

Psikoterapist / Psikolojik Danışman
Nurcan AKDENİZ