inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Sosyal Medya Yanılgıları: Neden Olduğumuzdan Farklı Biri Gibi Davranıyoruz?

Sosyal Medya Yanılgıları: Neden Olduğumuzdan Farklı Biri Gibi Davranıyoruz?

Özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımındaki artış birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların ortaya çıkmasındaki önemli noktalardan biri, kişinin kendisiyle ilgili olan olumlu veya olumsuz algılarıdır. Zayıf benlik algısına sahip olan ve halihazırdaki yaşam koşullarından memnun olmayan kişiler; kendi hayatındaki yetersizliklerini sosyal medya aracılığıyla karşılamayı amaçlamaktadır. Bunun sonucu olarak da sosyal medya üzerinde gerçek yaşantısını yansıtmayan profiller sergileyebilmektedir.

Popüler Olma İsteği

Günümüzde birçok insan popüler olmak veya sosyal medyada takipçilerine karşı güzel ve farklı paylaşımlarda bulunarak ne kadar huzurlu bir hayat yaşadığını göstermek istiyor. Bu kişiler, diğer insanlara karşı kendisini beğendirebilmek ve onları etkileyebilmek adına bu tür paylaşımlarını sürdürmekte ve takipçi sayısını arttırmaktadır. Aslında gerçeği yansıtmayan bu paylaşımlar sadece insanlardan onay alabilmek, kendini onlara kabul ettirebilmek üzerine kuruludur. Bu durum da diğer insanların çoğunda yanılgıya sebep olmaktadır.

Yaşanılan Yanılgılar

Bu yanılgıyı yaşayan bir kişi; “Herkes mutlu ve zengin.”, “Herkes sürekli olarak geziyor.”, “İnsanlar çok mutlu ilişkiler yaşıyor.” şeklinde bir yanılgıya kapılabilmektedir. Bu durum da sürekli olarak mutsuz olan, parası olmayan, ilişkilerinde sorunlar yaşayan kişinin kendisi olduğunu düşünmesine yol açmaktadır. Bakıldığında bu tarz yanılgılar gerçeği yansıtmamakta fakat birey bunun farkında olmadığı için kendisini yetersiz ve eksik olarak hissetmektedir. Başkalarının profillerine girerek kendisini onlarla kıyaslamaya başlamakta, bu durum kişide depresyon ve diğer bozuklukların yaşanmasına yol açabilmektedir. Bir psikolog yardımı alınabilir.
Şunu bilmeliyiz ki; sosyal medya olumlu anlar üzerine kurulmuş bir platformdur. Kişinin gerçek yaşantısını tam anlamıyla ve tüm gerçekliğiyle yansıtmamaktadır. Kişiler sosyal medyada ağlarken değil, gülerken; evdeyken değil, gezerken; mutsuz oldukları anlarını değil, güzel bir ilişki yaşadığı, mutlu oldukları anlarını paylaşmaktadır.
Kişi, tüm bunların bilincinde olarak yaşadığı taktirde yetersizlik hissine kapılmayacaktır.

Psikolog Özlem KURT