inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobi alışılmadık süreçlerde bireyin farklı kişilerle iletişim kurmasında ya da gözlemlenme durumlarında yaşadığı korku ve kaygı durumlarını kapsayan bir tür anksiyete bozukluğudur. Günümüzde yapılan araştırmalara göre sosyal fobinin genel nüfusta görülme oranı %7 ile 8’dir. Kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkileyen sosyal fobi uzman kişiler sayesinde tedavi edilir. Uzman kişilere başvurmak için ise bazı belirtilerin kendini göstermesi gerekir. Sosyal fobi belirtileri çok açık bir şekilde görüldüğü için uzman kişilere yönelmek bu durumda kolaylaşabilir.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Diğer bir adıyla sosyal anksiyete bozukluğu olarak bilinen sosyal fobi bazı belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtiler kişinin yeni bir durumla karşılaşması ya da yeni bir ortama girmesiyle ortaya çıkar. Sosyal fobinin belirtileri şunlardır:

  • Titreme
  • Gerginlik
  • Nefes darlığı
  • Çarpıntı
  • Yüz kızarıklığı
  • Mide ve bağırsak sorunları

Bu belirtiler fiziksel olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Ancak sosyal fobisi olan bireylerde aynı zamanda bireylerde psikolojik belirtiler de gözlemlenebilir. Bu belirtiler arasında kusursuz davranmaya çalışmak, yetersiz hissetme, fiziksel olarak kendini beğenmeme ve başkalarının da beğenmediğini düşünme, kaygı hali, toplumda herkesin takdirini kazanma isteme, yeni bir ortama katılmakta güçlük ve iletişim kurarken göz temasından kaçınma yer alır. Hem fizyolojik hem de psikolojik belirtiler görülüyorsa mutlaka uzman psikoloğa başvurmak gerekir.

Sosyal Fobi Çocuklarda Görülür Mü?

Sosyal fobi çocukluktan yetişkinliğe kadar görülen bir tür anksiyete bozukluğudur. Çocuklarda erken yaşlarda bu rahatsızlığı gözlemlemek mümkündür. Özellikle de yeni bir ortama giren çocuğun adapte olamaması ve annesinin yanından ayrılmak istememesi çocuklardaki sosyal fobinin en çok farkedilen belirtilerinden biridir. Aynı zamanda okula başlamakta korkan ve okula adapte olamayan çocuklarda da sosyal anksiyete bozukluğu söz konusu olabilir.
Ebeveynlerin çocuklarına karşı çok fazla kısıtlayıcı, mükemmelliyetçi, kontrolcü ve korumacı gibi tavırlar sergilemesi çocuklarda sosyal fobiye neden olabilir. Çocuklarda sosyal fobiyi önlemek için ise ebeveynin çocuğu farklı ortamlara ve etkinliklere katılmayı teşvik etmesi gerekiyor. Küçük yaşlardaki çocuklar özellikle de kendi yaşıtlarıyla ne kadar çok iletişime geçebilirse bu anlamda sosyal becerileri kazanmaya başlıyor. Sosyal becerilerini kazanan ve geliştiren çocuklarda sosyal fobi rahatsızlığı önlenmiş oluyor.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir? Tedavisi Nedir?

Sosyal fobi rahatsızlığı genelde çocukluktan başlayan bir rahatsızlık olduğu için bunu yenmek için uzman desteği alınmalıdır. Çocuklukta yaşanan travmalar, korkular, kaygılar ve benzeri durumlar sosyal fobiye neden olur. Günümüzde sosyal fobi uzman kişiler tarafından tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Psikoterapi ve ilaç tedavisi olarak iki farklı yöntemle tedavi edilir. Aynı zamanda gelişmiş teknolojiye bağlı olarak sanal gerçeklik tedavisi de bu rahatsızlıkta uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir.
İlaç tedavi süreci genelde 1 yılı kapsar ve başarılı sonuçlar elde edilir. Sosyal fobinin fiziksel belirtilerini azaltan ilaçlar sayesinde kişide sosyal fobi azalmaya başlar. İlaçların yanı sıra uzman doktor bu konuda konuşarak ve gevşeme egzersizlerini de kişiye uygular. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak ortaya çıkan belirtiler uzman psikolog ya da psikiyatristin uyguladığı tedavi yöntemleri sayesinde azalarak sosyal fobi tedavisi başarıyla sonuçlanır.
Sonuç olarak kişinin hayatını olumsuz etkileyen sosyal fobi rahatsızlığının tedavisini ihmal etmeden almak gerekir. Bireyin kendini ifade etmesi ve başkalarıyla kolay bir şekilde iletişime geçmesi hayatının her alanında kolaylık sağlayacaktır. Pendik Psikolog randevuları alarak sosyal fobinizi rahat bir şekilde yenebilirsiniz. Uzman psikolog ve psikiyatristler bu konuda size iyi gelecek tedavi yöntemlerini uygulayacaklar. Aldığınız tedavi ile hayatınızı kolaylaştırarak her alanda benliğinizi özgürce ifade edebilirsiniz.