inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

SİBER ZORBALIK/MAĞDURLUK 

Özellikle günümüzde her ortamda adını duyduğumuz siber zorbalık kavramı herkesin dilinde olan bir tabirdir. İçinde yaşadığımız bilgisayar, telefon çağı insanların birçok sitede veya uygulamada paylaşım yapmasına zemin hazırlamıştır. Örneğin facebook, youtube, instagram, twitter, snapchat vb. uygulamalar yediden yetmişe herkesin “abonesi olduğu” platformlardandır. Hatta bu paylaşım çılgınlığı “influencerlık” gibi yeni bir meslek sektörünü doğurmuştur. Sosyal medya insanları birbirlerine yaklaştırmasıyla birlikte, iletişimi arttıran bir platformdur. Fakat sosyal medya olumlu açıdan kullanıldığında oldukça faydalıyken tam tersi durumda birçok zararı olabilmektedir. Kötü niyetli birtakım insanların ellerinde olduğunda sosyal medya bir başkasına psikolojik, fizyolojik olarak zarar verebilecek noktalara varabilmektedir. Çocukların ellerine uzun süreler boyunca telefon verildiği görülmektedir. Bu çocuklar kendi telefonlarından bu hesaplarda oturum açarak hesap oluşturabilmektedir. Doğru ebeveyn kontrolü olmaksızın küçük yaştaki çocuklar uygulamalarda farklı insanlarla tanışmakta ve “sanal dostluklar” kurmaktadırlar. Bu dostlukların bir çoğu zorbalık ekseninden yola çıkılırsa negatif etkisini incelemek konuyla ilişkilendirmek için daha yararlı olacaktır. 

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı siber suçlar konusunda hassas bir kuruluştur. Siber zorbalığı “bir kişinin, bir başka kişiyi kasıtlı ve düzenli olarak rahatsız etmesi, zarar verme amacını taşıyan eylemlerde bulunması, incitmesi ya da korkutması olarak tanımlanabilecek zorbalık, bugün özellikle sosyal medya mecralarında yoğun bir biçimde yaşanmaktadır” şeklinde tanımlar. Siber suçların çocuklar açısından riski ele alınmış olsa da yetişkinler için de önemli bir tehlikeyi oluşturmaktadır. Örneğin bir kişi herkese açık bir paylaşım yaptığında gönderisinin altına gelen yorumların hepsinin iyi olacağını düşünülemez. “Kötü yorum” lar insanı kıran, yaralayan, demoralize eden tarzda olmaktadır. İleri boyutta kişinin psikolojisine olumsuz etki ederek bazı psikolojik rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. 

Siber zorbalık

Sosyal platformlarda bir kişinin özel görüntülerini yayınlamak, bir başkası hakkında yalan ve gerçek dışı haberler hazırlamak ve bunları yaymak, başkasının özel bilgilerini sızdırmak, bir kimseye devamlı tehdit içeren mesajlar göndermek, yumurta hesap gibi anonim hesaplardan kişiyi taciz etmek, yine bu hesaplardan uygunsuz birtakım gönderiler paylaşmak, sanal ortamdan tacize ek olarak kişiyi ısrarla takip etmek ve özellikle gönderilerin altına devamlı olarak olumsuz ve kötü yorum yapmak şeklinde olabilir. Ekranın karşısında kimlerin olduğunun gizeminin sürüyor olması ergenler tarafından heyecan verici bulunuyor olabilir bu nedenle de sanal ortamda zorbalığa uğrayan ergenlerin yüzde olarak oranı diğer yaş gruplarına nazaran yüksek bulunmuştur. 

Zorbalığa uğrayan insanlara mağdur denilmektedir. Mağdurlar hakkında olan gerçek dışı bilgilerin, dedikoduların ya da özel içerikli fotoğrafların sanal ortamda yayılması mağdurları kötü bir pozisyona düşürmektedir. Siber mağdurlar bu yaşadıkları zorbalıktan ötürü akademik başarılarında düşüş yaşayabilir, akranlarıyla ya da aile üyeleriyle daha az vakit geçirebilir ve kendine olan güveni düşebilmektedir.

Yapılması gereken birtakım öneriler

SİBERAY tarafından sunulmuştur. Bunların birkaçı sizi sosyal medyada rahatsız eden bir kimse varsa iletişiminize derhal son vermek, sosyal medya hesaplarınızı “gizli hesap” olarak yabancı hesapların erişimine kapatmak, eğer hala zorbalığa uğruyor ve kendinizi çaresiz hissediyorsanız ebeveyn/arkadaşlarınızdan yardım istemeyi ihmal etmemek, bazı sosyal medya uygulamalarının şikayet bildirme bölümlerine sorununuzu bildirmek, şikayette bulunabilmek, zorbalığa uğradığınız uygulamalardaki hesaplarınızı kaldırmak ya da dondurmak, tehlikede hissediliyorsa resmi makamlara müracaat etme hakkınızı kullanmak, ebeveynlerin çocuklarına güvenli internet hakkında bilgilendirme yapması, daima onlara karşı paylaşımcı olması, takipte kalması ve desteklerini hissettirmeleridir.

     

PSİKOLOG & BEYZA KOSOVA