inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Romantik İlişkiyi Sonlandıran Meşhur Cümle : “ Sen Daha İyilerine Layıksın “

Romantik ilişkimiz bazen yolunda gitmeyebilir. Sürdüremediğimiz, kendimizi iyi ve mutlu hissetmediğimizde de ilişkimizi sonlandırma kararı alabiliriz. Ancak bunu karşı tarafa bazen nasıl ifade edeceğimizi bilemeyebiliriz. Arada iyi ve kötü geçmiş zamanlar, anılar vardır. Partnerimizi ilişkinin devam etmediğine dair ikna edici cümleler kurup , soğuk davranıp, ilgiyi azaltmak yavaşça ilişkinin bittiğini belirten bazı işaretlerdir. Artık partnerine kararını açıklama zamanı gelmiştir ama nasıl diye düşünürken dudaklarından bir cümle dökülür; ‘Sen daha iyilerine layıksın!’

Kişinin Kendi İç Dünyası

Kişinin kendi iç dünyasında olumsuz duygularla baş edemeyip, bu duyguları kaldırabilme potansiyelini hissedemediğinde bulduğu en mantıksal yoldur. Bazen hissettiğimiz duyguyu regüle edebilme potansiyelimiz düşük olur ve kaldıramayabiliriz. Bir çıkış yolu ararız , en pratik yol ise karşı tarafa bu duyguyu atmak olur. Kötü duygunun sahibi kendisi değil de karşı tarafın sorumluluğundaymış gibidir. Seninle ilgili bir sorun yok, çok güzelsin-yakışıklısın, akıllısın, esprilisin, eğlencelisin, bana çok iyi davranıyorsun, iyi hissediyorum yanında ama ben sana layık değilim!
Hissedilen duygunun sorumluluğunu almak yerine karşı tarafı yücelterek veya aşağılayarak iletişim kurma biçimidir. Peki kişi hissettiği duyguları açıkça söylemek yerine neden böyle bir yol seçer ?

Karşı Tarafı Yüceltmek

Karşı tarafı yücelttiğinde kendini daha aşağıda görüp ona hiçbir zaman yetemeyeceği yetersizlik duygusu baskındır. Bir taraftan da ilişkinin sorumluluğunu almak istememektedir. Kararı kendisi vermiştir ancak sorumluluğu almaz. Çünkü duygu olarak kendini iyi hissetmeyecektir ve bunu kaldıramayacaktır. Aynı zamanda kapattığı kapıyı da aralık bırakmaktır, geri dönme ihtimalini her zaman koruyan cümledir. Kendini kötü hissettiğinde ya da aradığı kişiyi bulamadığında geri dönecek bir partneri vardır. Çünkü o iyiydi ancak kendi ona layık değildi. Kibarca red edildiğiniz bu ilişkinin tüm duygusal yükü sizin omuzlarınızdadır artık. Karşı tarafın duygusunu yüklenmişken belki de dönüp kendinizi sorgulayıp suçlamaya başlıyorsunuzdur. Gerçekten bu kadar iyi miyim?, Keşke bu kadar iyi olmasaydım. , Madem bu kadar her şey yolunda o zaman niye gitti gibi benzer düşünceler zihninizde uçuşmaya çoktan başlamıştır. Görünen o ki partneriniz tüm duygusal yükü yüklenmenizde başarılı olmuştur.

Psikolojik Danışman Nurcan AKDENİZ