inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Okul Dönemi Zorbalık ve Ergenlik

Okul Dönemi Zorbalık ve Ergenlik

Akran zorbalığı, her çocuğun karşılaşma ihtimali olan ve ergenlik dönemindeki bir çocuğun ruhunda çok büyük yaralara sebep olan önemli ve tehlikeli bir durumdur. Okuldaki veya sınıfta zorbalık eden bir sınıf arkadaşı olan ergen, okula her gittiğinde bu zorbalık eden kişi ile öyle ya da böyle muhatap olur. Kendisini sürekli aşağılayan, küfür eden ve belki de döven bu zorba yüzünden ergen, okula karşı derin bir isteksizlik duymaya başlayacaktır.
Okulda bu tür bir şikayet ile uğraşmak durumunda kalan gencin akademik başarısı ve ders notları düşmeye başlayacaktır. Kendisini iyice baskılayan bu zorbalığa maruz kalan ergen birey, bu zorbalığın şiddetine ve süresine bağlı olarak zamanla ailesinden ve diğer arkadaşlarından da kendisini soyutlamaya başlayacaktır. Kendisini durmadan tehdit eden bu zorbayı ailesine söylemekten de korkabilir. Çünkü ailesinin bu durumu durdurmak için bir şey yapamayacağını düşünebilir. Ailesine duyduğu bu güvensizlikten ötürü zorbalık karşısında yalnız kalan bu ergen zamanla çok daha tehlikeli sularda yüzmeye başlayabilir.

Sosyal Kaygı ve Korkular

Kendine olan öz saygısı ve özgüveni yerlerde sürünmeye başlar. Kendisinden o kadar nefret eder ki aynaya bakarken bile rahatsızlık duymaya başlar. Sosyal olarak büyük kaygılar ve korkular içinde bir okul hayatı sürmek zorunda kalan çocuk derdini okuldaki öğretmenlerine bile anlatamayacağını, aksi takdirde bu zorbanın kendisine daha fazla zarar vereceğini düşünür. Tüm bu buhranlar, ergenin hayat karşısındaki bakış açısını görünenden çok daha derin şekilde etkileyebilir. Kendisinin değersiz ve yetersiz birisi olduğunu düşünür. Güçsüz bir insan olduğunu düşündüğü için atılgan bir birey olmaktan da çekinecektir. Bu yüzden de hem akademik hayatı hem de kariyeri çok çok olumsuz yönde etkilenecektir.
Zorbalık durumunun ne kadar ileri gidebileceğini anlat anlat bitmez. O yüzden bu durumun gidebileceği ve ne yazık ki günden güne toplumda da artmaya başlayan “intihar” durumuna da değinmekte fayda var. Evet, akran zorbalığı ve okuldaki şiddet olayları zamanla, özgürlüğü tamamen elinden alınmış olduğunu düşünen ergenin bu hayatın yaşanmaz bir yer olduğuna karar vermesi ile sonuçlanabilir. Bu düşünceler sonucunda da ergen kendi hayatına son verme eğilimine girerek intihara yönelebilir.

Ebeveynin Görevleri

Açıkça görülmektedir ki, akran zorbalığı bir çocuğun karşılaşabileceği en ama en kötü durumlar arasında yer almaktadır. En az aile yaşantısı kadar önemli olan okul ve sosyal yaşam atmosferini sağlıklı bir şekilde düzenlemek, çocuğunun yaşadığı sıkıntılarda ona yardımcı olabilmek bir ebeveynin en büyük görevleri arasındadır. Zaman zaman çocuğumuza okulu ile ilgili sorular sorarken, sosyal ortamda yaşadığı sıkıntıları da sormaktan çekinmemeliyiz. Hatta okul notlarından ve derslerinden daha önemli olan bu durum hakkında çok daha sağlıklı ve güven dolu bir ortamı çocuklarımıza sunmalıyız. Ebeveynler kadar da okullardaki yönetim ve öğretmenler, bu konunun ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurmalı ve gerekli önlemleri uygulamaya koymaları gerekmektedir. Çocuklarımızın psikolojik sağlığı, akademik başarılarından çok daha önemlidir. Çünkü bu başarılarını mutluluk ile karşılayamayacak ise ne anlamı var ki?
Kendinizi ve çocuklarınızı sevin dostlar. Çocuklarınızı çok sevin. Böylece gelecek nesillerimiz de sağlıklı olsun.

Psikolog Oğuz Demir