inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Neden Başkalarının Düşünceleri Bizim İçin Bu Kadar Önemli?

Neden Başkalarının Düşünceleri Bizim İçin Bu Kadar Önemli?

Dünyaya adım attığımız ilk andan itibaren ne giydiğimiz, ne yediğimiz, hangi mesleği yapmamız gerektiği, hangi okulu okumamız gerektiği gibi birçok eylem ebeveynlerimiz tarafından bizim için belirlenmiştir. Benliğimize ait olmayan bu tür eylemleri farkında olmadan benimsemiş ve kabullenmişizdir. Fakat, ebeveynlerinin tercihleri ve istekleri doğrultusunda belli bir yaşa gelmiş o küçük çocuklar, etrafındaki insanlarla yeni ilişkiler kurmaya başladığında kendi kararlarını vermekte zorlanmaktadır. Sürekli olarak etrafındaki kişilerden onay alma ihtiyacı hissetmekte ve itaatkâr davranmaktadır. Aksi taktirde, sevilmeyeceğini düşünmektedir.

Çevremizdeki Kişiler Bizi Sevmek Veya Onaylamak Zorunda Mı?

İnsanlar çevresi tarafından kabul edilmek, onaylanmak ve sevilmek ister çünkü insan doğası gereği ” sosyal bir varlık “tır. Kişi, yalnız kalma kaygıları güttüğü için insanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakmak istemez. Ama bilinmesi ve kabul edilmesi gereken nokta şudur ki; insanlar bizleri sevmek, kabul etmek veya onaylamak zorunda değildir.
Birey, kendisine olan öz saygısı ve beraberinde öz güveni olmadığı taktirde başkaları tarafından daimi olarak onay beklemektedir. Benlik saygısı azalan birey, içinde bulunduğu ortama göre hareket etmekte ve sürekli kendi varlığını doğrulama ihtiyacı hissetmektedir. Kendisi adına var olmak yerine; başkalarına göre yaşayıp, onlara göre şekillenmektedir.

Neden Başkalarının Sizin Hakkınızdaki Düşüncelerini Kafanıza Takmamalısınız?

Sizler, kendi hayatınızı yaşıyorsunuz; başkalarının değil. Hayat sizin!
Bu nedenle neyin sizin için en iyisi veya en doğrusu olduğunu sizden başka hiç kimse daha iyi bilemez. Bu kişiler, ebeveyniniz, eşiniz, çok yakın arkadaşınız olsa bile. Her insan biriciktir. Bu nedenle biri için doğru gözüken şey, bir başkası için yanlış olabilir. Diyelim ki bir olay yaşadınız; bu, başkası için bir hata olarak değerlendirilirken sizin için hata olarak gözükmeyebilir. Yani her insan biricik olduğu ve olayları algılayış biçimi farklı olduğu için başkasına göre yanlış gelen bir şey size göre doğru gelebilir. Bu nedenle, insanları memnun etmek adına onları onaylamak zorunda değilsiniz. Bu gibi durumlarda zorlanıyor iseniz İnci Psikolojik Danışmanlıktan destek alabilirsiniz.

Unutmamanız Gereken Noktalar;

  • Hayatınız boyunca etrafınızdaki kişiler tarafından olumlu veya olumsuz eleştirilerin gelebileceğini unutmamalısınız.
  • İnsanlardan onay görmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz.
  • Hata yapmanın hayatın her anında olduğunu ve hatalarınızdan ders çıkartarak gelişebileceğinizi asla unutmamalısınız.

Kendinize dostça ve şefkatle yaklaşın. Sevilmek ve beğenilmek uğruna, kendi benliğinizden vazgeçmeyin.

Psikolog Özlem KURT