inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Mindfulness(Farkındalık)

Birçoğumuz hayatımızın büyük bir bölümünü, ne yaşadığımızın farkında olmadan, takdir edebileceğimiz tüm manzaraları, sesleri, kokuları, bağlantıları ve sevinçleri kaçırarak otomatik pilotta geçiriyoruz. Bu zamanların bir kısmında zihnimiz “kapalı”, diğer zamanlarda ise geçmişten gelen düşüncelere (çoğunlukla pişmanlıklar) ya da çoğu tekrarlayan gelecek planlarına takılıp kalırız.
Şimdiki zamanda bir şey fark ettiğimizde, alışkanlığımız genellikle anında yargılamak ve hızlı tepki vermektir, çoğu zaman seçeneklerimizi kısıtlayan veya sorun yaratan hatalı veya sınırlı bir bakış açısıyla çalışır.

Farkındalık

Yaşamlarımızda var olmamıza yardımcı olur ve bize tepkilerimiz ve tekrarlayan düşünce kalıplarımız üzerinde biraz kontrol sağlar. Durmamıza, bir durumun daha net bir resmini elde etmemize ve daha ustaca yanıt vermemize yardımcı olur.
Farkındalığı farklı şekillerde geliştirebilirsiniz, Farkındalık, normal varsayılan varoluş biçimimizden farklı bir durumsa, onu nasıl geliştirebiliriz? Farklı oturma meditasyonu, hareket ve hatta sadece doğada olmak dahil, farkındalığın gelişimini destekleyebilecek birçok farklı uygulama vardır.

Neden mindfulness uygulamalısınız?

Farkındalığın yararları hakkında daha fazla bilgi edinin Bazı insanlar için farkındalık, öncelikle sağlığı veya performansı artırmanın bir yoludur. Diğerleri için farkındalık, kendini keşfetmenin bir aracıdır. Ve yine diğerleri için, farkındalık ruhsal bir yolun parçasıdır, insanlık durumuna dair iç görü geliştirmenin ve ıstıraptan kurtulmanın bir yoludur.
Motivasyondan bağımsız olarak, bilim adamları, bilinçli farkındalık uygulamasının, beynin yapısındaki ve işlevindeki değişikliklerin yanı sıra strese karşı fizyolojik tepkilerimizdeki değişikliklerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır; bu, bu uygulamanın fiziksel ve duygusal sağlığımız üzerinde keşfetmeye değer önemli etkileri olduğunu öne sürmektedir.

Psikolog Fatime KARA