inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

“İyileşemiyorum”

İyileşemiyorum, gitmediğim yer kalmadı, başvurmadığım terapist yok, her yolu her yöntemi araştırdım denedim uyguladım ama hala aynıyım. Rahatsızlıklarım hala devam ediyor.”
Bu serzenişleri etrafımızdaki bazı kişilerden sıkça duyabiliyoruz. Değişmek istediğini, artık yaşadığı acının yaşamını etkilediğini ve bundan bir an önce kurtulmak istediğini dile getirebiliyorlar. Gitmediği doktor kalmamış, yaşadığı durum o kadar çaresiz ki hiç kimse çözüm bulamamış aslında. Kişi bazen iyileşmek istediğini söylese de aslında içinde iyileşmek istemeyen bir tarafı vardır. İçten içe iyi olmaktan korkuyor olabilir. Altta yatan bu duygusu aslında onun iyileşmesini engelliyordur.
Başvurulan yollar bazen iyileşmek için değil de çaba sarfettiğini kanıtlamak için kullanılıyor olabilir.

Kişi İyileşmekten Korkuyor

Çünkü iyileştiğinde kendisi değişecek, ilişkisi değişecek, duygusu değişecek, etrafındaki kişilerin davranışı değişecek. Kişi sımsıkı sarılır ve bırakmak istemez. Her ne pahasına olursa olsun ne kadar huzursuz da olsa orada kalmayı tercih eder. Yeni bir yaşantı deneyimlemek istemez, bildiği alan bilmediği alandan daha güvenli gelir.
Altta yatan hangi duygu varsa bu duygu semptomlar meydana getirir: baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, sürekli kötü hissetme, kendini eleştirme, kendine acıma, suçlama, karşı tarafın her isteğine uyum sağlama vb gibi sonuçlar doğurur. Ortaya çıkan bu semptomların aslında bir kazancı vardır. Sizi bir tehlikeden koruduğu için savunma olarak geliştirmişsinizdir.

Peki sen neden iyileşemiyorsun?

Farkındalığın arttığında çözüm daha kolay olacaktır. Aşağıdaki soruları yanıtladığında verdiğin cevaplara odaklan seni nereye götürdüğüne bak bakalım.
İyileşmek senin için ne anlam ifade ediyor?
Sürekli aynı döngüde kalmak sana nasıl bir fayda sağlıyor olabilir?
Yaşadığın durumun senin dünyanda nasıl bir anlamı var?
Konfor alanından çıkıp farklı bir yol deneyimlediğinde ne hissediyorsun? Hislerin sana ne söylüyor?
Hayatında, ilişkilerinde farklı bir yolu denersen nasıl olur?
Değişiklik olursa neyi kaybedersin, neyi kazanırsın?

Eğer bu sorularla ipuçlarını yakaladıysan bu ipuçlarını anlamlandırmak ve iyileşmek için bir psikolog desteği alabilirsin.

Psikoterapist Nurcan AKDENİZ