inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Erteleme hastalığı nedir?

Erteleme, kişinin belirli bir işi belirlenen bir zamanda yapmaması, bir yada birkaç kez ötelemesi ve işi yapmaktan kaçması durumudur. Kişinin iş, okul, ev ve sosyal hayatını çok olumsuz seviyelerde etkileyebilen bu rahatsızlığın çözümü bir psikolog yardımıdır. Ancak durum bazen öyle ileri gidebiliyor ki, erteleme rahatsızlığı olan insanlar psikolog desteği almayı da erteledikleri için bu ateşten sarmalın içinden bir türlü çıkamıyorlar. Gördüğümüz gibi durum çok vahim seviyelere gelebiliyor…

Çağımızın en büyük sorunları arasında gelebilen, ve muzdarip olan insanlara “tembel” yakıştırmasın yapılan bu durumun toplumda çok fazla yaygın hale geldiğini hepimiz duyuyoruz. Kiminle konuşsak, bu sorun ile kimi zaman karşılaştığını söylüyor. Motivasyon eksikliği ve yapmak istemediği şeyleri yapmak zorunda kalan insanlar daha çok erteleme sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Arzuladığın şeyi ertelemezsin. Arzulamadığın şeyi yapmak asla istemezsin. İnsanların ilgi alanları çok daraldığı için de bu durum yaygınlaşmış olabilir. Tabi sebepleri yalnızca bu kadar değil.

Erteleme rahatsızlığının nedenleri arasında şu maddeleri sayabiliriz

  • Arzu ve motivasyon eksikliği,
  • Zaman yönetimi sorunları,
  • Mükemmelliyetçilik,
  • Başarısızlık kaygısı ve temel inancı,
  • Kişiliğe uygun olmayan çalışma ortamları,
  • Konu hakkında bilgi eksikliği
  • Bitirememe kaygısı.

Nasıl başa çıkılmalıdır?

Erteleme deyip geçmemek gerekiyor gerçekten. Çünkü bu durum, kişinin tüm potansiyelini ketleyen, sabote eden bir durum haline gelebiliyor. Gerçekten arzuladığımız hayat tarzını yakalamak konusunda önümüzdeki en büyük engeller arasında olabiliyor. Bu sorunun en bilindik tedavisi, elbette psikoterapi yardımı ile bu duygunun üzerine gidip bizi bu duruma sürükleyen bilinçdışı döngüleri farkedip üstesinden gelmektir. Psikolog ve psikolojik danışmanlar bu konuda yardımcı olabilir.
Yapılan bilimsel araştırmalara göre, işi sadece 5 dakika yaptıktan sonra insanların %89’u işin tamamını bitirmişlerdir. Yani biz de kendimizi en fazla 5 dakika yapmaya ikna edebilirsek, içinizde o ateşi bir anda yakmaya çalışmalısınız. Yapamıyorsanız eğer, bu durum sizi çok etkiliyor ise bir psikolog desteği almaktan lütfen çekinmeyiniz.

Psikolog Oğuz Demir