inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Borderline Kişilik Bozukluğu, kendimiz ve başkaları hakkında düşünme ve hissetme durumlarımızı etkileyen, günlük yaşamda işlevsellik sorunlarına neden olan bir zihinsel sağlık bozukluğudur. Benlik imajı sorunlarını, duygu ve davranışları yönetmemizde zorluk ve istikrarsızlık oluşturur.
Borderline Kişilik bozukluğunda yoğun bir terk edilme veya istikrarsızlık korkusu vardır ve yalnız kalmaya tahammül etmekte zorluk çekebilirsiniz. Yine de uygunsuz öfke nöbetleri, sık sık ruh hali değişimleri, sevgi dolu ve kalıcı ilişkilere sahip olmak istenilmesine rağmen başkalarını kişi ve ortamlardan uzaklaştırabilir.

BELİRTİLERİ

Borderline Kişilik Bozukluğu, kendiniz hakkında nasıl hissettiğinizi, başkalarıyla nasıl ilişki kurduğunuzu ve nasıl davrandığınızı etkiler ve ne yapmak istediğinizi bilemezsiniz.
İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir, Yoğun bir terk edilme korkusu içinde bulunma, hatta gerçek ya da hayali ayrılma ya da reddedilmekten kaçınmak için aşırı önlemlere başvurma.
Birini bir an düşünüp bir şekle soktuktan sonra birdenbire o kişinin yeterince umursamadığınıza veya kötü olduğuna inanmak gibi dengesiz yoğun ilişkiler örüntüsü yaşanması. Saatler ya da dakikalar süren, strese bağlı paranoyalar ve gerçeklikleten kopma durumu
Kumar, dikkatsiz araba kullanma, güvensiz seks, çılgınca para harcama, aşırı yemek yeme veya uyuşturucu kullanımı veya aniden iyi bir işten ayrılarak veya olumlu bir ilişkiyi sonlandırarak başarıyı sabote etme gibi dürtüsel ve riskli davranışlar.
İntihar tehditleri veya davranışları veya kendine zarar verme, genellikle ayrılma veya reddedilme korkusuna tepki olarak, yoğun mutluluk, sinirlilik, utanç veya kaygıyı içerebilen, birkaç saatten birkaç güne kadar süren geniş ruh hali değişimleri, Devam eden boşluk hissi.

NEDENLER

Borderline Kişilik Bozukluğunun nedenleri tam olarak saptanamamıştır. Çocuk istismarları veya ihmali öyküleri gibi çevresel faktörlere bağlı gerçekleşebilir.
Genetik, bazı araştırmalar, kişilik bozukluklarının kalıtsal olabileceğini veya aile üyeleri içeresinde diğer akıl sağlığı bozuklukları olan bireyleri içinde güçlü bir şekilde ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Beyin anormallikleri, Bazı araştırmalar, duygu yönetmede, dürtüsellik ve saldırganlık ile ilgili beynin belirli alanlarında değişiklikler olduğunu göstermiştir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Kişilik gelişimi ile ilgili bazı faktörler, Borderline Kişilik Bozukluğu geliştirme riskini artırabilir, Bunlar şunları içerir; Yakın bir akrabanızda – anneniz, babanız, erkek veya kız kardeşiniz – aynı veya benzer bir bozukluğa sahipseniz daha yüksek risk altında olabilirsiniz.
Stresli çocukluk döneminin yaşanması, çocukluk döneminde cinsel veya fiziksel olarak istismara uğradığını veya ihmal edildiğini bildirmektedir, bu dönem bu bozuktaki bazı tehditlerden olduğunu gösterir.

TEDAVİ

Borderline Kişilik Bozukluğu esas olarak psikoterapi tedavileri kullanılarak tedavi edilir ancak bunun yanında ağır durumlarda ilaç eklenebilir. Güvenliğiniz risk altındaysa ve altından kalkınamayacak bir durumda ise doktorunuz hastaneye yatmanızı önerebilir.
Tedavi, durumunuzu yönetme ve başa çıkma yollarımızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Depresyon veya madde kötüye kullanımı gibi sınırda kişilik bozukluğu ile birlikte sıklıkla ortaya çıkan diğer zihinsel sağlık bozuklukları için de tedavi görmek gerekir. Tedavi ile kendinizi daha iyi hissedebilir ve daha istikrarlı ve güzel bir yaşam için kendinize güzel bir alt yapı oluşturabilirsiniz. DBT, CAT, MBT tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

PSİKOLOG FATİME KARA