inci psikoloji

Pendik/İstanbul

Doğu Mahallesi Papatya Sokak Yurttan Apartmanı no:17 Dare: 2

0552 844 26 26

10.00 - 20.30

Bedenimizin Duyulmayan Sesi

Bedenimizin Duyulmayan Sesi

İstisnasız her insan sevinç, üzüntü, heyecan, korku, kaygı, neşe, öfke.. duygularına sahiptir. Yaşadığımız olayda anında verdiğimiz spontan tepkinin iyileştirici gücü vardır. Duygularını ifade edebilen ve yaşayabilen kişiler daha sağlıklı bireylerdir. Duygularını kontrol altına alan, baskılayan, yaşamaya kendisine izin vermeyen kişilerde bir süre sonra bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Çoğu Hastalığın Temelinde Ne Yatar?

Çoğu hastalığın temelinde aslında psikolojik problemler yer alır. Şikayetçi olduğunuz herhangi bir rahatsızlığınız için hekime başvurabilirsiniz. Bazen tüm tetkikleri yaptırdığınız halde hiçbir şey bulamazlar. Tüm değerleriniz yerindedir, hiçbir problem yoktur ancak siz yine de acı çekersiniz. Tam da bu noktada aslında problemin bedensel değil de psikolojik olduğu gerçeğine varabiliriz. Duygularını kontrol edip yerinde yaşayamıyorsan hislerini hapsediyor olabilirsin. Ve hapsedilmiş tüm duygular bir kaçış yolu arar. İlk fırsatta firar ederler. Hiç alakası olmayan bir yerde gülmeye başlamak, hiç beklemediğiniz bir anda öfkelenmek bu firarların sinyalidir aslında. Sinyallerden bir başkası da yıllardır çektiğimiz bedensel hastalıklardır. İfade edemediğimiz, etmediğimiz tüm duyguları bedenimizde taşırız. Zihniniz unutur ama bedeniniz asla unutmaz! Yaşanmamış duygunun depolamasını yapar yıllar sonra hiç olmadık bir yerden karşınıza çıkar.

Bedenin Sana Anlattığı Şeyler

Baş ağrıların, sindirim problemlerin, uyku sorunların, kalp çarpıntın… İşte belki de tüm bunlarla bedenin sana bir şeyler anlatmak istiyordur. Şu bir türlü geçmeyen sırt ağrın, kaldırabileceğinden fazlasını yüklenmenden kaynaklanıyor olabilir mi? 10 kilo kapasiten varken sen diğer insanların; annenin, babanın, kardeşinin, arkadaşının da yükünü sırtlanarak bunu 100 kiloya çıkarıyorsan; insan olarak kaldıramaz, altında kalır eziliriz.
Peki sen daha önce hiç bedenine kulak vermeyi denedin mi?
Bugün Kendin İçin Bir İyilik Yap !
Bedenine kulak ver!
Bir bak bakalım neler oluyor?
Belki de günlerdir, haftalardır, aylardır belki de yıllardır duyulmak için ısrarla kapını çalıyordur!.

Psikolojik Danışman Nuırcan AKDENİZ